Sayın dernek üyeleri lütfen aidatlarınızı zamanında ödeyinin.
Duyurular

yesSizlerde Dernegimizin Sitesi Üye Olun Ve Dernek Bilgilerinden YararLanın 


Derneğe 500 TL ve üzerinde borcu olan üyeler dernek üyeliğinden çıkartılacak ve imkanlarından faydalandırılmayacaktır.


Kırıkkale Hava Durumu
Anket
SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?

 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 4,0332   4,0405
EURO 4,9670   4,9760
       
Özlü Sözler
Gülümsemek; Adaleti bozuk düzene Sessiz bir küfürdür. 🙂Gülümseyin🙂 Nâzım Hikmet
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 13
Dün: 23
Toplam: 6893
  Küçükafşar Köyü Hakkında

KIRIKKALE   DELİCE   KÜÇÜKAFŞAR    KÖYÜ                                                KÖYÜMÜZÜN   NÜFUSU

Köyümüzün 450 yıllık bir tarihi olup, kuruluşundan itibaren dönemsel nüfus yoğunluğu hakkında doğru bilgilere ulaşamadık.

Ancak köyümüzde yıkılmış yapıları  göz ününe aldığımızda yaşayan nüfusun şimdiki durumu 198 hanelik (evlik)  gelenek ve göreneklerine hala bağlı bir köy olduğu görülmektedir.

  1. yılı nüfus sayımı kayıtlarına göre ise 122 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Soyu Nevşehir’deki Hacı Bektaşı Veli’nin derğahından gelen  Seyyid  Şeyh  Mustafa  Karababa efendimizin  türbesi  köyümüzün tarihi kalesidir.  

 

  1560 yılında kurulan ve şuan 203 haneli köyümüzün adı neden Küçükafşar ondan bahsedeyim. Oğuz’ların Suriye Halep Afşar boyundan gelen Dulkadiroğlu Beyliğine bağlı 2 Afşar kardeşin kurduğu bir köydür.

 

 Hak Muhammed Ali yoluna inanan bir Alevi köyüdür.

 

Büyükafşar ve Küçükafşar köyünün adı hiçbir zaman değişmemiştir. Köyümüzde tarihi  Seyyid Şeyh Mustafa Karababa’nın  türbesi var. Bu zaat, Hacı Bektaş-ı Veli Dergahından gelen erenler dendir. Karababa türbemiz,  Koçubaba ve  Tokuşbaba türbesi  üçgeninde  bulunmaktadır.

 

Bu türbemize 40 mt. yüksekliğinde bir direk dikerek 5 metrelik Türk bayrağı vardır. Orada her yıl Nisan ayında şükür kurbanları keserek geleneksel hale gelen şenlikler yapıyoruz. Tarihi kalemiz olan Türbemiz 12 köşeli olup, Anadolu Selçuklu mimarisidir.

Vakıflar ile Kültür Bakanlığınca koruma altına alınmıştır.

Okullarn tatil olması ve harman zamanı nedeniyle yazın oturan nüfus artmaktadır. 125 haneli 350-400  kişi yazı köyde geçirmektedir.  Kışın toplam 63 hane de oturulmaktadır. Okuyan yaklaşık 10 öğrencimiz taşımalı yöntemle Büyükavşar Kasabasında eğitimine devam etmektedir.

İlçemizde köy konağını;  muhtar odasıyla, misafirhanesiyle, kütüphanesiyle, kahvehanesiyle, mutfağıyla, aktif halde kullanan ender köylerdeniz.

Ankara derneğimiz 1990 yılında, İstanbul derneğimiz de 2005 yılında Bağcılar Yüzyıl Mahallesinde kuruldu.  Üye sayımız 202 kişidir. İstanbul’da yaşayan köylülerimizin sayısı 1.755 kişidir.

Köyümüzden öğretmen, muhasebeci, çorapcı, memur, asker, tekstilci, mobilyacı, taşımacılık  vb. işiyle uğraşanlar çoktur.

Köylülerimizin yaşadığı illerin başlıca bilinenleri;

Ankara, İstanbul, Kayseri, Edirne, dir.

KÖYÜMÜZÜN  SOSYAL  DURUMU

Köyde genç nüfus fazla yoktur. Bu nedenle sosyal faaliyet yok denecek kadar azdır. 1960lı yıllardan başlayarak, 1970li ve 1980’li yıllarda genç ve faal nüfus önce Ankara ve Kırıkkale gibi yakın illere yoğun olarak göç etmiştir.

Daha sonraları diğer illere özellikle İstanbul a göçen köylülerimiz olmuştur.

Yurt dışına (Almanya, ya ) işçi olarak gidip yaşayan yaklaşık beş  aile vardır.

Köyümüzün alt yapısı 2013 de yapılmıştır.. Evlerde su vardır ancak yaz mevsiminde yeterli olmamaktadır. Elektrik ve telefon vardır.

Hazine yerleri belirli bir ücret karşılığında  yasal yollarla,  emekli olup da köyde hiçbir arazisi olmayan köylülerimize 500 m2 ev yeri için  tahsis edilerek arsa parselizasyon işleri bitirilmiştir. Tapular da 2013 yılında dağıtılacaktır. 60 Aile ev yaparak köye taşınma imkanına kavuşmuştur.

Köyümüzde toprak damlı evler  yerini modern yapılı evlere bırakmıştır. Ankara ve İstanbulda yaklaşık 400 üyesi olan 2 köyümüz adına kurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneği vardır.

Gurbetde iken cenaze, düğün ve bayramlarda bir mesajla iletişim kurarak birlik ve beraberlik içerisinde  sevinçlerimizi ve üzüntülerimizi paylaşıyoruz. Dernek çatısı altında birlik ve beraberlik içerisinde gençlerimizinde tanışma ve kaynaşması sağlanıyor.

- Köy mezarlığımızın ağaçlandırılması, çevresinin tel çitle çevrilmesini ve köye bir çocuk parkı sağlık aletleri yapılması için yardımlarınızı bekliyoruz.

Kanalizasyon ve altyapı çalışmaları 2013 de bitirilmiş olup, 2013 yılı Haziran ayında asfaltlama çalışması yapılarak köy yollarımızın bozukluğu giderilecektir.

Ankara Gazi üniversitesinden gelen arkadaşların da yardımı ile Türbeye taşdan büyük Türk Bayrağı yapılmıştır.

Köy mezarlığımıza çeşmeler yapıldı, 1.000 adet çam fidesi dikildi. Köyümüz öğrencilerine ve Büyükafşar İlkokuluna kitap, kırtasiye, bilgisayar, fotokopi makinası bağışlanmıştır.

Köyde alışveriş için  Büyük Avşar pazarı, Delice pazarı , Sungurlu ve Kırıkkale ye  gidilir.

 EĞİTİM  VE  KÜLTÜR  DURUMU

Köyümüzdeki  ilk okul 1960 yılında açılmıştır. Ancak son yıllarda öğrenci yokluğundan kapalıdır. Köyümüzde bulunan 17 adet öğrenci taşımalı sistemle  Büyük Avşar  İlköğretim okuluna gitmektedir. Köyümüzdeki ilkokul muhtarlığın mülkü olduğundan İstanbul dernek yönetim kurulunun çalışmalarıyla 6 derslik toplam da  250 metrelik  6 bölümün tadilatı yapılmış olup, köyün sosyal ve kültürel faaliyetlerinde kullanılacaktır.

Köylülerimizden şehirlerde yaşayanların içinde erkeklerde ilk üniversite mezunu 1980  yılında kızlarda  1990 yılında olmuştur.

Son yıllarda gençlerimizde yüksek öğretime ilgi artmıştır. Köylülerimiz  arasında Mali Müşavir, Mühendis, Asker,  Bilgisayar öğretmeni, Bilgisayar mühendisi , Avukat, Kadastrocu , İngilizce öğretmeni, Halkla ilişkiler,  İktisatçı, Maliyeci, İşletmeci, Yüksek Hemşire, Polis ve Astsubay  olanlar ve  eğitimine devam edenler vardır.

   KÖY  ODALARI  VE  KÖY  ODASI  TOPLANTILARI

Geçmiş yıllarda muhtar odası diyede anılan köy odalarında  akşamları köy erkekleri toplanır.

Sohbetler edilir. Askerlik anıları anlatılır. Komşu köylerden gelenler odalarda misafir olur yatılı kalabilirdi. Başka köylerden gelen misafirler yolda gördüğü duyduğu haberleri olayları anlatırdı. Böylece haberleşme sağlanırdı.

Perşembe akşamları köy kadınlarının evlerde hazırladığı Hedik, Kavurga, Çörek ve benzeri yiyecekler odaya gönderilir sohbet sırasında yenilir. Yenildikten sonrada dua okunurdu. Son yıllarda bu köy odaları yerini köy konağına bırakmıştır. Ama eski o sıcak sohbet ortamı kaybolmuştur.

 KÖYÜN TARIM  ve  HAYVANCILIK  DURUMU

Köyümüzde tarla tarımı yapılmaktadır. Tarlalar bir yıl ekilir bir yıl nadasa bırakılır. Kurak iklim tarımı geçerlidir. Sulu arazi yok denecek kadar azdır. Genellikle buğday ekimi yapılır. Geçmiş yıllarda tarla işleme işleri kara saban, biçme işleri tırpan ve orakla, buğdayı saptan ayrıştırma   işleri düvenle yapılırdı . Kara saban ve düven  büyük baş hayvan ve eşek ile  çekilirdi. Sonra pulluk ve düven at ve katır ile çektirildi.Tarla ekme biçme ve harman kaldırma işlerinde işini erken bitirenler gecikenlere yardım ederdi.Tarla biçme ve harman yeri çalışmaları çalışanlar arasında karşılıklı muhabbet içinde olurdu.

Ekin zamanı çok yorucu ama güzel olurdu. Şimdi anılarda kaldı sadece

Tarlada tırpanla biçilen saplı buğday biçenin arkasından toplanır. Biçenler erkek kavrama kavrayarak biçilen buğdayı toplayanlar genelde kadınlardır. Çocuklar arkadan kalanları tırmıklarla toplar.

Biçilen buğday tarlanın belli yerlerinde anadut ve dirgen denilen aletlerle belli büyüklüklerde toplanır. Bu buğday topluluklarının her birine yığın denilirdi.Yığınlar kağnılara, at arabalarına yada traktörlere yüklenerek harman yerine taşınır.. Harman yerinde yuvarlak  büyük bir bilezik oluşturularak yığılır.

Bileziğin ortasına saplı buğday genişçe serilir üstünde hayvanların yada traktörün çektiği dövenle gezilerek sürülür. Belli bir sürme işleminden sonra sürülen saman ve buğday  ortaya göbeğe toplanır.

Bileziğin tamamı bu şekilde sürüldükten sonra toplanan  saman ve buğday birbirinden ayrılması için yaba ile rüzgarda savrulur. Saman bir yerde tane buğday bir yerde toplanır.

Toplanan buğday yığınına “çeç”  denir. Harmanlarda geceleri de çalışılır ve beklemek için her evden bir kişi kendi harmanında yatardı. Traktörler in köyümüze girmesinden kısa bir süre sonra “Patoz” denilen traktörün kuyruk milinden kasnak kayış sistemiyle hareket alan aletler alınmış ve harman sürme işleri tarihe karışmıştır.

Patozun haznesine saplı buğday bilezik yada yığından direk anadut ile bir kişi tarafından atılır.Patozun içinde saplar ve başaklar kırılarak samanlı buğday yığını (tınazı) oluşturulur.

Sonra yine savurma işleri yapılır.

1964  yılında  Osmanın Oğlu tarafından (Duran Eligül’ün Dedesi) köye  ilk traktör alınmış olup, şuan toplam traktör sayısı 45 adet kadar olmuştur. Traktörün yanında köylümüzün Biçer Döverleri  de kullanılmaktadır.

Son yıllarda , tırpanla tarla biçmek, düven veya patoz ile harman sürmek  tarihe karışmıştır.

Modern tarımla artık harman zamanı 15 gün sürmektedir. Buğday başaklarımız maşallah bire  kırk vermektedir.  Şükretmeliyiz böyle verimli topraklarımız olduğu için.

Üzüm Bağları ön plana çıkmaktadır. Ancak son yıllarda bölgede bağların bakımsızlık ve hastalık nedeniyle önemli ölçüde azaldığı görülmektedir.

Kayısı, Zerdali, Armut, Elma, Badem, Ceviz, Kara  Erik, Dağ  Eriği, Çördük , İğde  evlere  yetecek  kadar yetiştirilmektedir.

 Hayvancılık; genel olarak geçmiş yıllarda kara sığır tipi büyük baş hayvan (İnek, dana, manda)  yanında koyun ve keçi  hayvancılığı yapılmıştır.

Son yıllarda birkaç evde koyun besiciliği ve evlere yetecek kadar kırma tip denilen süt ineği beslenmektedir. Kümes hayvanı olarak tavuk, horoz , kaz, hindi yetiştirilmektedir.

Modern hayvancılıkda mandıra tipi büyük tesisler  vardır. Fakat modern tavukçuluk tan hiç söz edilemez. At, eşek gibi binek hayvanları da geçmiş yıllarda beslenmiştir, ama günümüzde yok denecek kadar azdır.

Köyümüzün bu sene altyapısı bitirilmiş olup, yolları asfaltlandıktan sonra donanımlı modern bir köy olarak ilçemizi en iyi şekilde temsil edecektir.

Küçükafşar Köyünün bugünlere gelmesinde emeği geçen herkesde Allah razı olsun.

 

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Son Ziyaretçi Yorumları
NESİMİ DALBUDAK
Köyümüzden Hafize-Bayram ELİGÜL'ün kızı Duygu ile Emine-Hanifi YALÇIN'nın oğlu Emre'nin 23.07.2017 Pazar Günü saat:19:00 da Atatürk Heykeli Karşısı 100.yıl Çarşı alt katı No:2/B ULUS daki Tutkun Düğün Salonunda düğünü vardır. Duyurulur. 0 553 599 03 63 Bayram - 0 545 359 07 82 Hanifi Mutluluklar Dileriz. İstanbul Dernek Yönetimi adına Başkan Hasan YURDAGÜL

Turgay AŞILIOĞLU
Sitenizi zevkle dolaştım her bir bölüm ve sayfaları özenle hazırlanmış. Web sitesinin hazırlanışında emeği geçen Sercan Bey'e teşekkürlerimi bildirir. Her zaman sıklıkla ziyaret edebileceğim ve bilgilerinden faydalanabileceğim site olmuş. Ellerine sağlık emeğine sağlık kardeşim yolun açık olsun.

Ahmet HÜYÜKTEPE
Sitede bir banka hesap link ide olursa aidat ödemesini daha kolay yapabiliriz saygılar


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler